Toimetulek on julgeolek

Raimond Kaljulaid
Riigikogu liige, riigikaitsekomisjoni esimees 409

Riigikogus olen tegelenud peamiselt majandus-, välis- ja julgeolekupoliitika küsimustega. Riigikaitsekomisjoni juhina on minu kõige olulisem prioriteet Eesti julgeoleku tagamine. Peame end kindlustama Venemaa võimaliku rünnaku vastu, kaitsma kindlalt oma riigi iseseisvust ning tagama inimestele kindlustunde. Muidugi on oluline ka tugev majanduskasv, et inimeste sissetulekud suureneksid ja elatustase paraneks.

Minu seisukohad

Järgmise nelja aasta jooksul on Riigikogul kolm kõige olulisemat ülesannet, mis tuleb erakondadel lahendada.

Esiteks, Eesti julgeoleku tagamine. Venemaa jätkab väga agressiivset välispoliitikat. Meie ülesanne on koos liitlastega tõkestada ja vajadusel tagasi lüüa mistahes rünne Eesti vastu. Eesti peab olema kindlalt kaitstud, meie kaitsevägi ja kaitseliitlased hästi välja õpetatud ja varustatud. Suuname riigikaitsesse lähiaastatel vähemalt 1.7 miljardit eurot lisaraha. Selle eest loome uusi võimeid, mis kaitsevad Eestit maalt, õhust ja merelt lähtuvate ohtude vastu. Meie idanaabrit peatab vaid see, kui ta näeb, et siin saab ta kindlalt lüüa ja kannab suuri kaotusi.

Teiseks, tugeva majanduskasvu taastamine, mis võimaldaks Eesti inimestel suurendada oma sissetulekuid. Majanduse heast käekäigust sõltub Eesti inimeste elatustase, aga ka see, kui palju riik saab kulutada väga olulistele eluvaldkondadele, nagu haridus, arstiabi, siseturvalisus jne. Meil tuleb leida tehnoloogiasektori kõrvale teisigi kasvuvaldkondi. Mina näiteks näen suurt potentsiaali metsanduses, puidutööstuse arengus aga ka energeetikas. Kuid need asjad ei juhtu iseenesest.

Kolmandaks, riigi rahandus tuleb korda teha. Oleme väga kiiresti kasvatanud laenukoormust ja paraku suurenevad kiiresti ka kulutused laenude teenindamisele. Kui me nii jätkame, siis oleme varsti olukorras, kus arvestatav osa riigieelarvest hakkab kuluma laenuintresside maksmiseks. Peame sellega olema väga ettevaatlikud. Mitte ükski riik pole end rikkaks laenanud ja paljudele on liigne laenukoormus põhjustanud suuri raskusi. Tuleb ajada vastutustundlikku poliitikat ja vältida populistlikke otsuseid.