Arvamusliidrite võimuses on oma jälgijaid kaitsta ja harida ning pahatahtlikult valeinfot levitavad inimesed tuleb oma käitumise eest vastutusele võtta.
1. detsembril peeti üle maailma AIDS-i vastu võitlemise päeva, toetamaks HIV-iga elavaid inimesi ning mälestamaks neid, kes on kaotanud oma elu AIDS-ile.
Selle aasta kampaania põhisõnum on „võrdsustama“ ning kutsub üles vähendama ebavõrdsust HIV-positsiivsete ja HIV-negatiivsete vahel. Need ebavõrdsused on nii COVID-19 kui teiste kriiside taustal paraku viimastel aastatel suurenenud.
Ka Eesti meedia jagas möödunund nädalal murettekitavat statistikat pea kahekordistunud HIV-sse nakatumistest.
Numbrid tõusevad
Kui eelmisel aastal sai Eestis HIV diagnoosi 125 inimest, siis sel aastal on selle saanud juba 213 inimest. Numbrid on tõusnud nii sellest, et COVID-19 ajal aeglustus testimine kui sellest, et Eestisse on saabunud juba varasemalt diagnoositud ning ravi saavaid HIV-positiivseid sõjapõgenikke Ukrainast.
Aastal 2017 tehti Eestis HIV-viiruse ennetamiseks ära väga mahukas töö ning tollase tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski eestvedamisel koostati ja võeti vastu Riiklik HIV tegevuskava aastateks 2017-2025 eesmärgiga suurendada teadlikkust HIVi-st ning langetada olulisel määral uute nakatumiste hulka.
Vaatamata sellele, et kava on loodud ja selle rakendamist jälgitakse ning nakatumine pole hoogustunud, on nakatumise näitajate poolest Euroopas meist ees vaid Malta ja Läti.
Üks lihtsamaid viise, kuidas ennast HIV-viiruse või ükskõik, mis teise suguliselt leviva haiguse eest kaitsa, on kondoomi kasutamine – ilmselge teadmine, millest räägitakse nii koolis kui kampaaniates.
Kondoom ei kaitse paremäärmuslaste eest
Seda vapustavam oli eelmisel nädalal, päev pärast ülemaailmselt AIDS-i vastu võitlemise päeva, näha arvamusportaali Objektiiv sotsiaalmeedia postitust, mis mõnitas tervisekassat ning kahtles kondoomi kasuteguris. See on täiesti lubamatu valeinfo levitamine ja Eesti rahva tervise ja tulevikuga mängimine.
Objektiivi kaasautoriteks on ka kevadel riigikokku kandideerivad Varro Vooglaid ja Markus Järvi, kes on mõlemad oma avalike sõnavõttudega tõestanud, et mainitud Objektiivi sotsiaalmeedia postitus esindab täielikult ka nende vaateid. Arvamusliidrite võimuses on oma jälgijaid kaitsta ja harida ning pahatahtlikult valeinfot levitavad inimesed tuleb oma käitumise eest vastutusele võtta.
Kondoomi kasutegur ei ole kaheldav ning kondoomi kasutamine aitab hoiduda vastikutest haigustest ja võib päästa elusid. Sama ei saa aga öelda paremäärmuslaste ning nende väljaütlemiste kohta.